نوشتن بیزینس پلن Business Plan ( طرح توجیهی )

نوشتن بیزینس پلن Business Plan ( طرح توجیهی )به معنای این نیست که باید برای ماهای متمادی کار کتابخانه‌ای انجام دهید تا ۱۰۰۰ صفحه مطلب جمع‌آوری نمایید. نوشتن بیزینس پلن در حدود یک ماه کاری زمان نیاز دارد. همه موسسین شرکت‌ها و یا کارآفرینان یکسان عمل نمی‌نمایند. شما حتما به بیزینس پلن برای افزایش سرمایه و یا مدیریت ریسک پیش رو نیاز دارید.  مدیری به بیزینس پلن با جزئیات کمتری نیاز دارد که با ریسک بالا مواجه نیست و یا به تغییرات سرمایه نیازمند نباشد. کلا اگر هدف‌های مالی با چالش بزرگی روبرو نباشد، نیاز به بیزینس پلنی با جزئیات کم است.

در غیر این صورت، حتما به نوشتن یک بیزینس پلن حرفه‌ای و با جزئیات زیاد نیاز دارید. چرا ؟

بیزینس پلن business plan

چرا نوشتن بیزینس پلن مهم است ؟

۱- نوشتن بیزینس پلن برای جلوگیری از اشتباهات مهلک و بزرگ :

آخرین چیزی که نیاز دارید این است که بعد از گذشت یک سال از فعالیت شرکت، تازه متوجه شوید که از مسیر را از ابتدا به اشتباه آمده‌اید. بسیاری از موسسین شرکت‌ها متوجه شدند که اگر شرکتی با سرمایه کم و نامناسب فعالیت خود را شروع نمایند، به اهداف مدنظرشان دست پیدا نخواهند نمود و یا اگر شریکی بدون مهارت لازم را جذب نمایند و یا راه و رسم کسب درآمد و روش‌های جایگزین آن را نداند. نوشتن بیزینس پلن می‌تواند به شما این امکان را بدهد که در مسیر درستی قرارگرفته‌اید.

۲- نوشتن بیزینس پلن برای جلوگیری از اقدامات احساسی :

در طی پایه‌گذاری یک شرکت نوپا ، جنون ناشی از ایده‌های جذابتان موجود بستن شدن چشم‌هایتان بر واقعیت‌های پیرامونتان می‌گردد.

در طی پایه‌گذاری یک شرکت نوپا ، جنون ناشی از ایده‌های جذابتان موجود بستن شدن چشم‌هایتان بر واقعیت‌های پیرامونتان می‌گردد. در باقی اوقات ،غرق در خستگی، ترس و تردید هستید.احساسات توان واقعی شما را تلف مینماید، یک بیزینس پلن خوب به شما اجازه میدهد تا کارهایی که باید انجام شود ، خوب فکرکنید و به بدانید که چرا و چگونه باید به اهداف دست یافت ، حقایق چه هستند و چگونه باید با مشکلات روبرو شد.

۳- بیزینس پلن ، استفاده از توانایی افراد پیرامون.

شما به تنهایی یک کسب و کار را راه اندازی نمینمایید. در بهترین حالت، حداقل یک شریک دارید که نیاز به پرداخت حقوق یه کارمند یا تامین کننده نباشد و کارهای سریعتر و هوشمندانه تر انجام شود.
اگر شریکی در کار نیست، خویشاوند و دوستانی دارید تا شما را یاری نماید. بیزینس پلن به شما کمک میکند که به اطرافیانتان شانس کمک به شما را میدهد. البته کمکی که با همین بیزینس پلن، جهت دهی میگردد.

۴- بیزینس پلن ، ارائه دهنده نقشه بازی

در یک شرکت استارتاپ ، مجری همه چیز است. این به معنای تعیین اولویتها، تعیین اهداف و ارزیابی عملکرد است. همچنین بسیار مهم است که سوالات اساسی مطرح شود : مشتریان به دنیال چه ویژگیهایی در محصولات هستند ؟ / مشتریان محصولات و خدمات را با چه قیمتی خواهد خرید ؟ / روش ما برای جذب مشتری به شیوه‌ای اثربخش و قابل ارزشیابی چگونه است ؟.

خلاصه هر چیزی که باید در طی کسب و کار مد نظر قرار گیرد، باید در بیزنس پلن باشد.

۵- بیزینس پلن ابزاری در جهت افزایش سرمایه

اگر قصد افزایش سرمایه از طریق وام و استقراض را دارید – از دوستان یا خانواده – ابتدا باید رابطه این عمل با چشم انداز مطرح شده در بیزنس پلن خود را بررسی نمایید. بیزینس پلن خوب میتواند بین هدف از جذب سرمایه و اهداف عالی و آتی سازمان، یک تعادل و همخوانی ایجاد نماید.

بر اساس یک تحقیقات ، توان جذب سرمایه از طریق نوشتن یک بیزینس تقریبا دو برابر میگردد.

تماس با ما از طریق واتس آپ