مزایا و معایب نوشتن

آیا نوشتن بیزینس پلن ضروری است؟

اکثر مردم می گویند که شما باید حداقل نوعی طرح توجیهی داشته باشید که به شما در هدایت کسب و کارتان کمک کند. با این حال، گاهی اوقات یک فرصت آنقدر عالی است که شما فقط باید درست بپرید و قبل از ناپدید شدن آن را بگیرید.

با این حال، اگر می‌خواهید بودجه یا رشد پایدار باشد، شانس خوبی وجود دارد که برای دستیابی به موفقیت، نیاز به نوشتن بیزینس پلن داشته باشید.

مزایا و معایب نوشتن بیزینس پلن – طرح توجیهی استارت آپ

مزایا و معایب نوشتن بیزینس پلن

در اینجا برخی از مزایا و معایب نوشتن بیزینس پلن وجود دارد که باید در حین انجام فرآیند ایجاد و سپس اجرای کسب و کار خود در نظر بگیرید.

مزایای نوشتن بیزینس پلن چیست؟

راهنمایی است که می توانید از آن برای کسب درآمد استفاده کنید. با درک اینکه کسب‌وکار شما در مورد چیست و احتمالاً چگونه عمل می‌کند، می‌توانید ببینید که هر نتیجه دریافتی چگونه می‌تواند بر سود شما تأثیر بگذارد. با نوشتن بیزینس پلن جامع، شما آماده خواهید بود که بدون توجه به آنچه در طول هر روز اتفاق می افتد، اقدام کنید. در اینجا برخی از مزایای بیشتر برای فکر کردن وجود دارد.

 1. نوشتن بیزینس پلن نگاهی اجمالی به آینده به شما می دهد.

یک طرح کسب و کار به شما کمک می کند تا یک را پیش بینی کنید تا ببینید آیا آن پتانسیل موفقیت آمیز است یا خیر. هیچ دلیلی برای ادامه اجرای یک ایده وجود ندارد، اگر این ایده فقط برای شما هزینه داشته باشد، اما این کاری است که اگر بدون فکر کردن به چیزها همه چیز را انجام دهید. حتی اگر آینده نامشخص به نظر می رسد، باز هم نگاهی اجمالی به کسب و کار خود خواهید داشت.

 1. با نوشتن بیزینس پلن می دانید که چگونه منابع خود را تخصیص دهید.

در حال حاضر چه مقدار موجودی باید داشته باشید؟ چه نوع بودجه ای باید داشته باشید؟ برخی از منابعی که کسب و کار شما باید داشته باشد ترسناک خواهند بود. وقتی می توانید ببینید که آینده مالی بالقوه شما چگونه خواهد بود، می توانید تغییراتی را در سفر خود ایجاد کنید تا بتوانید از موانعی که در مسیر موفقیت بر سر راه شما قرار می گیرند اجتناب کنید.

 1. داشتن طرح کسب و کار برای اعتبار ضروری است.

برای اینکه یک موسسه مالی به شما خط اعتباری بدهد، باید خود را به آنها ارائه دهید. این طرح به مؤسسه مالی این فرصت را می دهد که ببیند شما چقدر سازماندهی شده اید تا بتوانند ریسک های وام دهی خود را با دقت بیشتری بسنجند. بیشتر موسسات حتی برای بحث در مورد تامین مالی به شما وقت ملاقات نمی‌دهند مگر اینکه یک طرح تجاری رسمی بنویسید و عملیاتی کنید.

 1. یک بیزینس پلن همه چیز را در کنار هم قرار میدهد

وقتی با افراد متعددی کار می کنید، دیدگاه های متعددی در مورد اینکه چه چیزی بیشترین موفقیت را به همراه خواهد داشت ، خواهید داشت.

این بدان معنا نیست که نظرات دیگران بی اهمیت است. اگر هیچ ساختاری در ارتباط با یک تجارت وجود نداشته باشد، افراد با عقاید متفاوت تمایل دارند که سرکشی کنند و فقط کارهای خود را انجام دهند. با اطمینان از اینکه همه چیز در یک بیزینس پلن نوشته میشود ، می‌توانید این انرژی‌های خلاقانه را به ایده‌هایی هدایت کنید که شانس بیشتری برای موفقیت برای شرکت شما به ارمغان می‌آورند.

 1. به دیگران این امکان را می دهد که بدانند شما این تجارت را جدی می گیرید.

نوشتن بیزینس پلن برای آن ایده به این معنی است که شما ایده را جدی تر می گیرید. به دیگران نشان می دهد که به ارزش آن اطمینان دارید و مایلید از آن حمایت کنید.

شما می توانید مقاصد خود را به طور مؤثرتری بیان کنید، ارزش ایده خود را توضیح دهید و نشان دهید که چگونه رشد آن می تواند به دیگران کمک کند.

 1. نوشتن بیزینس پلن یک راه آسان برای شناسایی جمعیت شناسی اصلی است.

مهم نیست چه ایده تجاری دارید، برای موفقیت به مشتریان نیاز خواهید داشت. چه در صنعت خدمات باشید و چه در حال فروش محصولات به صورت آنلاین، باید مشخص کنید که مشتریان بالقوه شما چه کسانی خواهند بود.

بدون برنامه‌ریزی‌هایی که به شما امکان می‌دهد این افراد را شناسایی کنید، فقط حدس می‌زنید که چه کسی می‌خواهد با شما تجارت کند و این تقریباً به اندازه پرتاب دارت به سمت تخته دارت با چشم‌بند قابل اعتماد است.

 1. مارکتینگ میکس در بیزینس پلن داریم

این به شما امکان می دهد بدانید که چگونه می توانید با محصولات یا خدمات فعلی خود به بازارهای آینده دست یابید. همچنین می‌توانید ارزش پیشنهادی خود را تقویت کنید و به برند خود بهتر معرفی نمایید.

مزایا و معایب نوشتن بیزینس پلن

مزایا و معایب نوشتن بیزینس پلن

معایب نوشتن طرح کسب و کار چیست؟

نوشتن طرح تجاری به زمان نیاز دارد. بسته به اندازه کسب و کار شما، می تواند یک سرمایه گذاری زمانی باشد که از سود اولیه شما می کاهد.

زمانی که روی یک برنامه کسب و کار تمرکز میکنید ممکن است ضررهای کوتاه مدت اتفاق بیفتد، اما هدف دستیابی به سودهای بلندمدت بزرگ است. برای مشاغلی که با بودجه اندک کار می کنند، ممکن است یک ضرر کوتاه مدت کافی باشد تا درهای آن کسب و کار را ببندد. در اینجا برخی از معایب دیگری است که باید در نظر گرفته شود.

 1. یک طرح تجاری ممکن است نادرست باشد.

مهم است که افراد «درست» را در فرآیند برنامه ریزی کسب و کار درگیر کنید. اینها افرادی هستند که روی چشم انداز بلند مدت کسب و کار شما تأثیر می گذارند. بسیاری از صاحبان مشاغل کوچک احساس می کنند که می توانند با نوشتن بیزینس پلن از تمام عوامل منفی بپرهیزند.

اما باید بدانند که برای نوشتن بیزینس پلنی صحیح و جامع به تخصص در زمینه های مختلف وجود دارد. معمولاً طیف گسترده ای از نظرات و ورودی ها برای بهترین طرح تجاری ممکن، ضروری است ،زیرا در غیر این صورت نقاط کور عدم دقت می تواند منجر به عواقب ناخواسته بسیاری شود.

 1. در نوشتن بیزینس پلن زمان زیادی صرف تجزیه و تحلیل داده ها میشود.

اگر اطلاعات واقعی باشد و نه جعلی. تحلیل داده ها زمان گیر است. شاید اصطلاح «فلج از طریق تحلیل» را شنیده باشید. این زیبا و جذاب است، اما به طور دقیق مبارزه ای را که بسیاری در ایجاد یک طرح تجاری دارند، توصیف می کند.

روی موارد ضروری کسب و کار خود و چگونگی رشد آن تمرکز کنید. مطمئناً – شما باید دستمال توالت برای حمام بخرید و دو بار در هفته خدمات نظافتی می خواهید، اما آیا این مهمتر از دانستن اینکه چگونه می توانید به مشتریان بالقوه دسترسی پیدا کنید؟ البته که نه.

 1. اغلب عدم پاسخگویی وجود دارد.

از آنجایی که یک فرد به طور کلی مسئول نوشتن طرح کسب و کار است، به سختی می توان آن شخص را در قبال این فرآیند مسئول دانست. این برنامه ها به دیدگاه آنها نسبت به شرکت و موفقیتی تبدیل می شود که دوست دارند ببینند.

همچنین به این معنی است که طرح کسب و کار بر اساس جدول زمانی آنها به جای آنچه برای کسب و کار بهترین است ایجاد می شود و از آنجایی که شخص دیگری درگیر آن نیست، نگه داشتن پای آنها برای انجام کار ممکن است دشوار باشد.

 1. نوشتن بیزینس پلن عالی نیازمند شیوه های اجرایی عالی است.

بسیاری از کسب‌وکارها طرحی را ایجاد می‌کنند که فقط در جایی روی قفسه یا در مکانی قرار می‌گیرد، زیرا برای یک هدف خاص ساخته شده است: تأمین مالی.

هنگامی که یک نوشتن بیزینس پلن مستحکم، مسئولیت های خاصی را به موقعیت های شغلی خاصی اختصاص داده است و پایه و اساس جمع آوری اطلاعات و ایجاد متریک را ایجاد می کند، باید به بخشی جدایی ناپذیر از شرکت تبدیل شود.

متأسفانه اجرای ضعیف بسیاری از برنامه های تجاری عالی را در طول سال ها خراب کرده است.

 1. آزادی شما را محدود می کند.

برنامه های تجاری – طرح توجیهی- دیکته می کنند که چه کاری باید انجام دهید و چگونه آن را انجام دهید. یک کسب و کار پر جنب و جوش گاهی اوقات به خلاق ترین افراد خود نیاز دارد تا آزادی ایجاد ایده های نوآورانه جدید را داشته باشند.

در عوض، برنامه متوسط ​​تمایل به ایجاد محیطی دارد که در آن مدیران شرکت اهداف و مأموریت همه را دیکته می کنند. معمولاً به افرادی که در خط مقدم هستند این فرصت داده نمی شود که بر اجرای طرح تجاری تأثیر بگذارند، که در نهایت یک شرکت را در معرض ضرر قرار می دهد.

 1. محیطی از اطمینان کاذب ایجاد می کند.

مهم است که به یاد داشته باشید که یک طرح کسب و کار – بیزینس پلن –  چیزی نیست جز یک پیش بینی بر اساس برنامه ها و واقعیت هایی که امروزه وجود دارد. ما در جهانی در حال تغییر زندگی می کنیم که در آن هیچ چیز 100% قطعی نیست.

اگر در نوشتن طرح توجیهی پلن اطمینان بیش از حد وجود داشته باشد، می تواند باعث شود که یک کسب و کار نتواند خود را با تغییراتی که دنیا روی آن اعمال می کند سازگار کند. یا بدتر – می تواند باعث شود که یک کسب و کار یک فرصت هیجان انگیز جدید را از دست بدهد، زیرا آنها در مورد کارهایی که برای رسیدن به یک هدف خاص باید انجام شود، بسیار فکر می کنند.

 1. هیچ تضمینی وجود ندارد.

حتی با وجود بهترین تحقیقات، نوشتن بیزینس پلن جامع ، احتمال شکست بیشتر از موفقیت است. در 5 سال آینده از 100 شرکتی که امروز راه اندازی می شوند، 95 شرکت از کار خارج می شوند و بسیاری از آنها طرح توجیهی جامعی نوشته بودند. این شکستها ناشی از بیزینس نیستند/ بلکه نشی از اجرای نادرست آن هستند.

مزایا و معایب یک بیزینس پلن – طرح توجیهی – نشان می دهد که ممکن است یکی از اجزای اساسی یک کسب و کار خوب یک بیزینس پلن خوب باشد، اما بیزینس پلن خوب یک ابزار است ولی تضمین کننده شما نیست.

هدف یک طرح تجاری (بیزینس پلن) باید واضح باشد: تجزیه و تحلیل زمان حال تا بتوان بهترین حدس را در مورد نتایج آینده به دست آورد. شما در حال طراحی یک سفر برای آن شرکت هستید. اگر بتوانید برای مسیرهای انحرافی نیز برنامه ریزی کنید، می توانید شانس خود را برای تجربه موفقیت افزایش دهید.

 

 

برخی از مهمترین مزایا و معایب نوشتن بیزینس پلن

5/5 - (3 امتیاز)