در اینجا بخش کوچکی از یک طرح تجاری (بیزینس پلن Business Plan) ایجاد یک کارخانه تولید مکمل بدنسازی آمریکایی ON در سلیمانیه عراق با بودجه 3.5 میلیون دلاری تحت مجوز ON آورده شده است:

طرح کسب و کار برای کارخانه تولید مکمل های بدنسازی ON در سلیمانیه

ON Whey Protein

بیزینس پلن احداث کارخانه تولید مکمل بدنسازی آمریکایی ON - عراق

خلاصه اجرایی

ON به دنبال ایجاد یک کارخانه تولید جدید در سلیمانیه، عراق برای تولید مکمل های بدنسازی پیشرو ما برای بازارهای محلی و منطقه ای است. این کارخانه با بودجه 3.5 میلیون دلاری و تحت مجوز دفتر مرکزی جهانی ON، به ما این امکان را می دهد تا ضمن بهره مندی از شرایط تجاری مساعد در منطقه کردستان عراق، به تقاضای رو به رشد در خاورمیانه خدمات بهتری ارائه دهیم.

این کارخانه برای تولید پودرهای WHEY پرفروش ON، مکمل‌های اسید آمینه، فرمول‌های قبل از تمرین و سایر محصولات تغذیه‌ای ورزشی مناسب برای بدنسازان و ورزشکاران مجهز خواهد بود. پیش‌بینی‌های ما پتانسیل فروش قوی در عراق و کشورهای همسایه را نشان می‌دهد و هزینه‌های کمتر نیروی کار و عملیات به ما امکان می‌دهد محصولات را به‌صورت رقابتی قیمت‌گذاری کنیم.

ON سلیمانیه را به دلیل موقعیت مرکزی، امنیت، زیرساخت ها و نیروی کار تحصیل کرده انتخاب کرده است. دولت منطقه ای کردستان (KRG) یک محیط کسب و کار را با انگیزه برای سرمایه گذاران خارجی ایجاد کرده است. مشارکت ما با توزیع کنندگان محلی، دانش بازار و شبکه های توزیع حیاتی را فراهم می کند.

این تسهیلات به کل 3.5 میلیون دلار برای پوشش ساخت و ساز ساختمان، تجهیزات تولید، موجودی و هزینه های عملیاتی برای سال اول نیاز دارد. ON انتظار دارد 50 کارمند محلی را در دو سال اول استخدام کند و انتظار می رود اشتغال غیرمستقیم قابل توجهی ایجاد شود. دوره بازپرداخت بر اساس حجم و حاشیه فروش پیش بینی شده 3 سال برآورد می شود.

با شهرت برند پیشرو ON، تقاضای بالای منطقه ای برای مکمل ها و شرایط مساعد سلیمانیه، این گیاه آماده موفقیت است. این طرح تجاری، استراتژی و پیش‌بینی‌های مالی را برای ایجاد یک مرکز تولید محلی سودآور و پایدار نشان می‌دهد که حضور ON را در خاورمیانه تقویت می‌کند.

توضیحات شرکت برای مکمل بدنسازی

ON یک شرکت تغذیه ورزشی پیشرو مستقر در دنور، کلرادو است که طیف گسترده ای از مکمل های عملکردی را با نام تجاری Optimum Nutrition تولید و به بازار عرضه می کند. ON که در سال 1986 تأسیس شد، به یکی از شناخته شده ترین و قابل اعتمادترین نام ها در مکمل های بدنسازی، تناسب اندام و عملکرد ورزشی تبدیل شده است.

ON انواع پودرهای پروتئین آب پنیر، نوارهای پروتئینی، مکمل‌های اسید آمینه، فرمول‌های قبل از تمرین، ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مکمل‌های تخصصی را تولید می‌کند. پروتئین وی 100% استاندارد طلایی آنها پرفروش ترین مکمل پروتئین آب پنیر در جهان است. ON فقط از مواد اولیه ممتاز استفاده می کند و استانداردهای کیفیت دقیقی را برای ارائه محصولات ایمن، موثر و نوآورانه به مشتریان در سراسر جهان حفظ می کند.

ON در حال حاضر تأسیسات تولیدی را در Aurora، Illinois و Sunrise، فلوریدا برای خدمت به بازارهای اصلی خود در آمریکای شمالی، اروپا و اداره می کند. ON محصولات را در بیش از 100 کشور در سطح جهان از طریق مشارکت های خرده فروشی، فروشگاه های مکمل های تخصصی، تجارت الکترونیک و کانال های فروش مستقیم توزیع می کند.

ON در سال 2021 بیش از 650 میلیون دلار درآمد فروش داشته و در 5 سال گذشته به طور متوسط ​​10 درصد رشد سالانه داشته است. همانطور که ON در سطح جهانی گسترش می یابد، ایجاد یک کارخانه تولید محلی در بازار پر پتانسیل خاورمیانه به ON این امکان را می دهد که به این منطقه خدمات بهتری ارائه دهد و در عین حال از مشوق های مطلوب برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی بهره مند شود.

محصولات و خدمات

تاسیسات سلیمانیه پرفروش ترین مکمل های بدنسازی ON را که برای بازار عراق و منطقه طراحی شده است، تولید خواهد کرد. تولید اولیه بر روی موارد زیر متمرکز خواهد شد:

 • پودرهای پروتئین آب پنیر: پروتئین آب پنیر محبوب ترین مکمل برای بدنسازان و ورزشکاران برای ساخت و ترمیم عضلات است. آب پنیر گلد استاندارد ON دارای ایزوله های پروتئین آب پنیر فوق العاده فیلتر شده برای جذب و هضم سریع است. طعم ها و اندازه های محلی برای ذائقه منطقه جذاب خواهد بود.
 • مکمل های اسید آمینه: اسیدهای آمینه ضروری مانند لوسین به طور مستقیم سنتز پروتئین ماهیچه ها را تحریک می کنند. کپسول ها و پودرهای آمینو اسید ON ریکاوری را تسریع کرده و رشد عضلات را به حداکثر می رساند.
 • پودرهای قبل از تمرین: قبل از تمرین انرژی، تمرکز و توان خروجی را در طول جلسات تمرین افزایش می دهد. قبل از تمرین ON با موادی مانند کراتین، بتا آلانین و کافئین برای تمرینات شدید فرموله خواهد شد.
 • سایر محصولات: این کارخانه ظرفیت تولید ویتامین‌های ON، مواد معدنی، نوارهای پروتئینی و مکمل‌های ریکاوری حین تمرین را برای ارائه طیف کاملی از محصولات خواهد داشت.

تمام مواد تشکیل دهنده و محصولات نهایی از نظر خلوص، قدرت و ایمنی با مشارکت امکانات موجود ON در آزمایشگاه آزمایش خواهند شد. با بومی سازی تولید، ON می تواند هزینه ها، کیفیت و پاسخگویی به این بازار رو به رشد را بهتر کنترل کند.

تحلیل بازار مکمل بدنسازی

بازار مکمل های ورزشی در خاورمیانه و شمال آفریقا در سال 2021 115 میلیون دلار برآورد شد. عراق حدود 15 درصد از این بازار را به خود اختصاص داد و پیش بینی می شود فروش آن به 17 میلیون دلار برسد. با این حال، این ارقام فروش رسمی بازار خاکستری بزرگی از محصولات وارداتی غیررسمی را در بر نمی گیرد.

اقلیم کردستان عراق توسعه اقتصادی سریعی را تجربه کرده و محیط عملیاتی امن تری را نسبت به سایر مناطق عراق ارائه می دهد. این روند سلامت و تناسب اندام را در میان جمعیت بزرگ جوانان تحریک کرده است و تقاضا برای مکمل های ورزشی را افزایش داده است. نظرسنجی‌ها نشان داده است که مکمل‌های پروتئینی پرطرفدارترین محصولات هستند.

سلیمانیه بیش از 1 میلیون نفر ساکن و حدود 30 مرکز تناسب اندام و سالن ورزشی دارد که نشان دهنده پایگاه مشتریان قوی موجود است. این شهر در مرکز قرار دارد تا به تقاضا در سراسر شمال عراق و کشورهای همسایه مانند ایران و ترکیه که بازارهای ضعیفی نیز دارند پاسخ دهد.

تولید محلی به ON این امکان را می دهد که قیمت گذاری را در مقایسه با محصولات وارداتی بهتر کنترل کند. رقبا در فضای مکمل ممتاز، آگاهی کمتری از برند دارند. شهرت بین‌المللی برند ON به دلیل کیفیت به آن مزیت رقابتی می‌دهد که همراه با تولید و توزیع بومی‌سازی شده، فرصت بازار قانع‌کننده‌ای را ایجاد می‌کند.

طرح عملیات تولید مکمل بدنسازی

ON یک مرکز تولیدی به مساحت 2000 متر مربع در زمینی به مساحت 6000 متر مربع واقع در شهرک صنعتی سلیمانیه خواهد ساخت. این تسهیلات شامل:

 • خطوط تولید برای مخلوط کردن و بسته بندی پودر، تولید کپسول، و تولید نوار پروتئینی.
 • آزمایشگاه های کنترل کیفیت و آزمایش برای اطمینان از خلوص و قدرت.
 • انبار ذخیره سازی با دمای کنترل شده برای مواد اولیه و محصولات نهایی.
 • فضای اداری برای تولید، فروش و عملکردهای اداری.
 • تاسیسات، برق پشتیبان اضطراری، سیستم های امنیتی و زیرساخت مدیریت زباله.

ON شراکت های موجود با پیمانکاران و فروشندگان تجهیزات برای اجرای سریع پروژه دارد. طراحی مدولار امکان افزایش ظرفیت را در آینده فراهم می کند.

ON مواد اولیه خام با کیفیت بالا مانند کنسانتره پروتئین آب پنیر و اسیدهای آمینه را از تامین کنندگان معتبر ایالات متحده و اروپا تامین می کند و از قدرت خرید جهانی ON استفاده می کند. سایر ابزارهای برقی، مواد بسته بندی و مواد غیر تخصصی را می توان به صورت رقابتی به صورت محلی تهیه کرد.

این کارخانه با دو شیفت 12 ساعته و تقریبا 50 کارگر تولیدی شروع به کار خواهد کرد. مهندسان، کنترل کیفیت، پرسنل انبار، فروش و کارکنان اداری نیز استخدام خواهند شد. ON دارای تجربه کارگران در شیوه های تولید خوب است و در صورت امکان متخصصان محلی را استخدام می کند.

این تسهیلات دارای مجوز و تاییدیه توسط آژانس های مربوطه عراقی خواهد بود. ON بالاترین استانداردهای کیفیت، ایمنی مواد غذایی، شفافیت و رفتار اخلاقی را در تمام کارخانه های تولیدی خود حفظ می کند.

طرح فروش و بازاریابی

استراتژی فروش و بازاریابی بر استفاده از قدرت برند ON و استفاده از شرکای توزیع محلی تمرکز دارد:

 • برند ON از طریق بازاریابی آنلاین و رسانه های اجتماعی در سطح جهانی شناخته شده است. افزایش بازاریابی محلی باعث افزایش بیشتر دیده شدن و اعتبار ON خواهد شد.
 • توزیع کنندگان محلی با شبکه هایی در سراسر عراق و منطقه برای توزیع عمده محصولات ON تولید شده در سلیمانیه مشغول خواهند شد.
 • مشارکت‌های خرده‌فروشی، محصولات ON را در سراسر مراکز ورزشی و فروشگاه‌های تخصصی مکمل‌ها در دسترس قرار می‌دهد. ON نام تجاری و نمایشگرهای خرده فروشی مخصوص عراق را توسعه خواهد داد.
 • تجارت الکترونیک مستقیم B2C راه اندازی خواهد شد و امکان فروش آنلاین در سراسر عراق را با تحویل سریع فراهم می کند. پلتفرم موجود و تخصص ON در تجارت الکترونیک مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 • حمایت های مالی از سالن های ورزشی محلی، سفیران ورزشکار، و تیم های ورزشی، برند ON را به جامعه تناسب اندام متصل می کند. این مشارکت های مردمی محرک های فروش ثابت شده هستند.
 • یک مدیر فروش کشور و تیم مسئول هدایت فروش، توزیع و بازاریابی در عراق خواهد بود. آنها از نزدیک با گروه بازاریابی جهانی ON برای اجرای کمپین های منطقه ای همکاری خواهند کرد.

برنامه و پیش بینی های مالی تولید مکمل بدنسازی

کل سرمایه گذاری برای این پروژه 3.5 میلیون دلار برآورد شده است که شامل موارد زیر است:

 • 1.5 میلیون دلار برای ساخت تاسیسات تولید و زیرساخت های مرتبط.
 • 1 میلیون دلار برای واردات و نصب تجهیزات ساخت.
 • 500000 دلار برای هزینه های عملیاتی سال اول شامل حقوق، مواد اولیه و سرمایه در گردش.
 • 500000 دلار ذخیره احتمالی

ON یک میلیون دلار در سهام سرمایه گذاری خواهد کرد و به دنبال های بلندمدت 2.5 میلیون دلاری از بانک مرکزی عراق و سایر بانک های تجاری خواهد بود که نرخ های رقابتی را تحت مشوق های سرمایه گذاری اقلیم کردستان ارائه می دهند.

حجم تولید در سال اول 500 تن مکمل پیش‌بینی می‌شود، با فرض 50 درصد استفاده از کارخانه، تا سال سوم به 1000 تن با استفاده کامل افزایش می‌یابد. با میانگین قیمت فروش 25 دلار بر کیلوگرم، درآمد فروش 12.5 میلیون دلار در سال پیش‌بینی می‌شود. 1، تا سال 3 به 25 میلیون دلار افزایش می یابد.

با هدف گذاری حاشیه ناخالص 40 درصد به دلیل کاهش هزینه های عملیاتی عراق، سود EBITDA 3.5 میلیون دلار در سال 1 پیش بینی می شود که به 7 میلیون دلار در سال 3 افزایش می یابد. رشد سالانه و حاشیه پایدار منجر به سودآوری قوی در بلندمدت خواهد شد.

این پروژه ریسک‌های تجاری استانداردی را به همراه دارد، اما این خطرات با تجربه گسترده ON در تولید مکمل، قدرت برند جهانی آن، و تحقیقاتی که مبانی تقاضای قوی را نشان می‌دهد، کاهش می‌یابد.

مشوق های مالی ارائه شده توسط دولت اقلیم کردستان نیز ریسک سرمایه گذاری را کاهش می دهد. با اجرای باکیفیت، این پروژه می تواند ON را به عنوان رهبر بازار در عراق و در عین حال بازدهی عالی ایجاد کند.

در اینجا جداول بر اساس داده هایی که ارائه کرده اید آمده است:

 1. صورت درآمد پیش بینی شده

  سال سال 1 سال 2 سال 3
  درآمد 12,500,000 دلار 17,500,000 دلار 25,000,000 دلار
  هزینه کالاهای فروخته شده 7,500,000 دلار 10,500,000 دلار 15,000,000 دلار
  سود ناخالص 5,000,000 دلار 7,000,000 دلار 10,000,000 دلار
  هزینه های اجرایی 1,500,000 دلار 1,750,000 دلار 2,000,000 دلار
  EBITDA 3,500,000 دلار 5,250,000 دلار 8,000,000 دلار
 2. ترازنامه پیش بینی شده

  سال سال 1 سال 2 سال 3
  پول نقد 500000 دلار 750000 دلار 1,000,000 دلار
  فهرست 1,000,000 دلار 1,500,000 دلار 2,000,000 دلار
  حساب های دریافتنی 2,000,000 دلار 3,000,000 دلار 4,000,000 دلار
  کل دارایی های جاری 3,500,000 دلار 5,250,000 دلار 7,000,000 دلار
  دارایی های ثابت خالص 2,500,000 دلار 2,000,000 دلار 1,500,000 دلار
  کل دارایی 6,000,000 دلار 7,250,000 دلار 8,500,000 دلار
  بدهی کوتاه مدت 500000 دلار 400000 دلار 300000 دلار
  حساب های پرداختنی 1,000,000 دلار 1,200,000 دلار 1,400,000 دلار
  کل بدهی 1,500,000 دلار 1,600,000 دلار 1,700,000 دلار
  حقوق صاحبان سهام 4,500,000 دلار 5,650,000 دلار 6,800,000 دلار
  کل بدهی ها و حقوق صاحبان سهام 6,000,000 دلار 7,250,000 دلار 8,500,000 دلار
 3. جریان های نقدی پیش بینی شده

  سال سال 1 سال 2 سال 3
  EBITDA 3,500,000 دلار 5,250,000 دلار 8,000,000 دلار
  تغییرات در سرمایه در گردش (1,000,000 دلار) (750000 دلار) (500000 دلار)
  هزینه های سرمایه ای (1,000,000 دلار) (500000 دلار) (250000 دلار)
  جریان ازاد نقدینگی 1,500,000 دلار 4,000,000 دلار 7,250,000 دلار

این جداول نمای کلی روشنی از عملکرد مالی پیش‌بینی‌شده کسب‌وکار در سه سال اول، از جمله درآمد، ترازنامه و پیش‌بینی جریان نقدی ارائه می‌کند.

 1. تجزیه و تحلیل هزینه‌های راه‌اندازی
  هزینه مبلغ
  ساخت تاسیسات $1,500,000
  تجهیزات تولیدی $1,000,000
  موجودی اولیه $250,000
  سرمایه در گردش $250,000
  احتیاطی $500,000
  کل $3,500,000
 2. ساختار پیشنهادی تأمین مالی
  منبع مقدار
  سرمایه‌گذاری سهام (ON) $1,000,000
  وام‌های بانکی $2,500,000
  کل $3,500,000
 3. پیش‌بینی حجم تولید
  محصول سال 1 (تن) سال 2 سال 3
  پروتئین وی 250 375 500
  اسیدهای آمینه 100 150 200
  پیش از تمرین 75 100 125
  سایر 75 100 125
  کل تولید 500 725 950

این جداول یک دید کلی در مورد هزینه‌های راه‌اندازی، ساختار تأمین مالی پیشنهادی، و پیش‌بینی حجم تولید برای سه سال اول را فراهم می‌کنند.

جدول زمانی پیاده سازی

جدول زمانی تخمینی برای ایجاد عملیات عبارت است از:

بازه زمانی فعالیت ها
ماه 1-3 خرید مطمئن زمین، نهایی کردن مهندسی و طراحی تاسیسات. وام و برنامه های نظارتی کامل.
ماه 4-6 مناقصه ساخت و نصب تجهیزات. واردات تجهیزات تولید تخصصی را با زمان های طولانی شروع کنید.
ماه 7-9 سایت را آماده کنید و شروع به ساخت تاسیسات کنید. استخدام تیم مدیریت و نیروی کار تولید اولیه.
ماه 10-12 اتمام ساخت تاسیسات. تجهیزات تولید را نصب و تأیید کنید. تیم استارت آپ باقی مانده را استخدام کنید. تست فرمولاسیون محصول
ماه 13-15 اعتبار سنجی و دوره های آزمایشی تولید را به پایان برسانید. انبار مواد اولیه و بسته بندی اولیه. راه اندازی را آماده کنید.
ماه 16 راه اندازی تولید و فروش تجاری. عرضه مداوم بازار در کانال های خرده فروشی و کمپین های بازاریابی محلی.
ماه 17+ تولید را با ظرفیت کامل افزایش دهید. بسط دادن

کل مقیاس زمانی تقریباً 16 ماه است تا عملیات در مقیاس کامل در حال انجام باشد. تخصص ON در اجرای پروژه، حتی با در نظر گرفتن تاخیرهای احتمالی مربوط به ساخت و ساز، تحویل تجهیزات و تاییدیه های نظارتی، اجرای روان را ممکن می سازد.

نتیجه گیری و توصیه

این طرح تجاری یک مورد قانع کننده برای ایجاد یک کارخانه تولید ON در سلیمانیه به منظور جذب پتانسیل قابل توجه بازار استفاده نشده برای مکمل ها در عراق و منطقه را ارائه می دهد. ON دارای ارزش ویژه برند، محصولات و تخصص برای اجرای موفقیت آمیز این طرح است. محیط مساعد در منطقه کردستان خطرات ذاتی ورود به بازار جدید را کاهش می دهد.

با سرمایه گذاری 3.5 میلیون دلاری، پیش بینی می شود که این پروژه تا سال سوم عملیات از طریق بومی سازی مکمل های برتر ON متناسب با تقاضای منطقه، به فروش 25 میلیون دلاری و EBITDA 7 میلیون دلاری دست یابد. دوره بازپرداخت 3 سال جذاب است.

ON باید در تضمین مجوزها، تامین مالی و مشارکت های لازم برای شروع عملیات ظرف 6 ماه به جلو حرکت کند. این تسهیلات ظرفیت تولید حیاتی در منطقه را در اختیار ON قرار می دهد و فرصتی هیجان انگیز برای توسعه است.

توجه : تمام اعداد فوق غیرواقعی هستند.

5/5 - (1 امتیاز)