دانلود رایگان نمونه مارکتینگ پلن آماده برای آمادگی ذهنی برای نوشتن یک برنامه – طرح بازاریابی واقعی

 (نمونه رایگان برنامه بازاریابی با فرمت ورد Word)

دانلود رایگان نمونه مارکتینگ پلن آماده

دانلود رایگان نمونه مارکتینگ پلن آماده

دانلود رایگان نمونه طرح بازاریابی [طرح بازاریابی] Marketing plan

مارکتینگ پلن چیست

طرح بازاریابی [مارکتینگ پلن، Marketing Plan] جزئیاتی از استراتژی است که یک شرکت برای بازاریابی محصولات در بازار هدف و بین مشتریان استفاده خواهد کرد.

مارکتینگ پلن سندی است که نحوه اجرای استراتژی خود را توضیح می دهد. این برای یک دوره زمانی خاص نوشته شده است و هم وضعیت فعلی و هم برنامه های آینده شما را توضیح می دهد.

این طرح به دنبال معرفی بازار هدف، ارزش پیشنهادی نام برند یا محصول، کمپین هایی که قرار است راه اندازی شوند و معیارهایی که برای ارزیابی اثربخشی ابتکارات بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرند را مشخص می کند.

ما در این مقاله علاوه را امکان دانلود رایگان نمونه مارکتینگ پلن آماده به تشریح عناصر آن نیز خواهیم پرداخت

هدف از مارکتینگ پلن چیست

“بازاریابی عالی برای یک محصول بد، تنها سرعت نابودی آن محصول را تسریع مینماید.” – دیوید اوگیلوی

یک محصول عالی پایه و اساس موفقیت یک شرکت است. این حقیقت گرایی حتی نیازی به بحث ندارد. با این حال، یک محصول عالی جام مقدس نیست.

اگر بازاریابی بدی داشته باشد یا وجود نداشته باشد، ممکن است شکست بخورد. از این رو، بسیار مهم است که یک برنامه بازاریابی قوی داشته باشید، که دقیقاً نحوه کسب درآمد میلیونی خود را مشخص کند.

چگونگی نوشتن مارکتینگ پلن

فهرست عناصر درگیر در یک طرح بازاریابی (برنامه بازاریابی) ممکن است کاملاً وسیع به نظر برسد، اما نوشتن یک برنامه سخت نیست. نمونه مارکتینگ پلن آماده به صورت گام به گام به شما کمک می کند تا در این چالش موفق باشید.

بنابراین برای حرفه ای شدن با دانلود نمونه مارکتینگ پلن آماده زیر خود را مجهز نمایید. اما ابتدا، بیایید به عناصر مختلف یک برنامه بازاریابی بپردازیم، و نحوه نوشتن آنها را بیابیم.

اجزای مارکتینگ پلن

مارکتینگ پلن Marketing Plan (طرح بازاریابی)خوب شامل بخشهای زیر است:

 1. خلاصه اجرایی
 2. بیانیه ماموریت
 3. تحلیل موقعیت
 4. بازار هدف
 5. خریدار پرسونا
 6. اهداف و عملکرد بازاریابی
 7. استراتژی قیمت گذاری
 8. استراتژی توزیع
 9. استراتژی ارتقاء
 10. بودجه بندی

خلاصه اجرایی

خلاصه اجرایی یک نسخه کوچک و خلاصه شده از برنامه بازاریابی شما است. هدف اصلی این است که به طور خلاصه تمام اجزای مربوطه را فهرست و توصیف کند.

به خاطر داشته باشید که اکثر مدیرانی که برنامه بازاریابی (مارکتینگ پلن) شما را می خوانند، زمان لازم برای خواندن سند کامل را ندارند. بنابراین، باید مطمئن شوید که آنها بلافاصله تصویر کامل را دریافت می کنند.

بیانیه ماموریت

بیانیه ماموریت شما باید فعالیت های بازاریابی شما را در سطح متوسط توصیف کند. بنابراین، شما باید به این سؤالات اساسی تجاری پاسخ دهید:

 • میخوای چیکار کنی؟
 • چرا می خواهید این کار را انجام دهید؟
 • برای چه کسی این کار را انجام می دهید؟
 • تمام فعالیت های تجاری شما باید بر اساس بیانیه ماموریت شما باشد. وقتی شروع به تعجب کردید که آیا هنوز در مسیر درستی هستید، از این عبارت برای بررسی مجدد رویکرد خود استفاده کنید.

تحلیل موقعیت

این تحلیل این عناصر را پوشش می دهد:

 • محصول/خدمت: چه چیزی می فروشید؟
 • پیشنهاد فروش منحصر به فرد: پیشنهاد فروش منحصر به فرد شما چیست؟ و چه چیزی شما را از رقبای خود متمایز می کند؟
 • بهترین شیوه: بهترین شیوه ها در شرکت شما چیست؟ این میتواند کانال‌های بازاریابی با عملکرد خوب، شیوه های ارزیابی مشتریان باشد.
 • اهداف و عملکرد بازاریابی: اهداف بازاریابی فعلی شما چیست؟ آیا موفق به دستیابی به آنها شده اید؟ اگر نه، چرا؟
 • چالش ها: چالش های فعلی که شرکت شما (به ویژه تیم بازاریابی شما) با آن مواجه است چیست؟
 • تجزیه و تحلیل رقبا: رقبای شما چه کسانی هستند؟ عملکرد رقبای شما چگونه است؟
 • تجزیه و تحلیل SWOT: نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدهایی که شرکت شما (به ویژه تیم بازاریابی شما) با آن مواجه است چیست؟

دانلود نمونه طرح بازاریابی- مارکتینگ پلن آماده رایگان Marketing plan فارسی

بازار هدف

محصول یا خدمات شما چه بازاری را هدف قرار می دهد؟ آیا این یک بازار B2B است یا یک بازار مصرف؟

بازار هدف شامل صنایعی است که شما محصول یا خدمات خود را به آنها می فروشید. باید تا حد امکان دقیق باشد و پایه و اساس هر فعالیت بازاریابی است. بدون هدف گذاری مناسب، نمی توانید یک کمپین بازاریابی را با موفقیت اجرا کنید.

بنابراین چه چیزی باید در مورد بازار هدف خود بدانید؟ با پاسخ دادن به این سوالات شروع کنید:

 • کدام شرکت ها در بازار هدف شما هستند؟
 • چگونه می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید؟
 • چرا شرکت‌های این صنایع محصول/خدمات شما را می‌خرند؟
 • چرا شرکت های این صنایع از خرید محصول یا خدمات شما امتناع می کنند
 • نیازهای فعلی این شرکت ها چیست؟

شخصیت مشتریان در بازار هدف

شما بازار هدف خود را مشخص کرده اید. این عالی است، اما اکنون باید عمیق‌تر در این بازار غوطه‌ور شویم تا بفهمیم چه کسی واقعاً محصول یا خدمات شما را می‌خرد.

بنابراین اکنون زمان ایجاد پرسونای خریدار است. این فرآیند شامل مشخص کردن دقیق افرادی است که در بازارهای هدف شما کار می کنند و کدام یک بخش هایی از پایگاه مشتری شما را نشان می دهند.

شما باید این کهن الگوهای مشتری را به روشی بسیار دقیق تعریف کنید. به این ترتیب، می توانید تصمیمات بازاریابی آگاهانه بگیرید. اما چه ویژگی هایی را باید توصیف کنید؟ شما به راحتی می توانید از الگوی شخصیت خریدار ما برای مشخص کردن اولین شخصیت های خود استفاده کنید.

دانلود رایگان نمونه مارکتینگ پلن آماده برای آمادگی ذهنی برای نوشتن یک برنامه بازاریابی واقعی

اهداف و عملکرد بازاریابی

این بخش از برنامه بازاریابی در مورد تعیین اهداف بلندپروازانه اما قابل دستیابی و تعیین نحوه ردیابی عملکرد خود در طول دوره توصیف شده است.

می‌توانید از الگوی اهداف SMART ما استفاده کنید تا مطمئن شوید که اهداف درستی را تعیین می‌کنید. SMART مخفف عبارت Specific، Measurable، Achievable، Relevant و Time-Bound است.

استراتژی قیمت گذاری

قیمت های خود را تعیین کنید و آنها را با استراتژی های بازاریابی خود هماهنگ کنید. این استراتژی کلید سود است. موفقیت یا شکست محصولات یا خدمات شما را تعیین می کند.

به طور کلی، شما پنج گزینه برای تعریف استراتژی قیمت گذاری خود دارید:

 1. آن را بر اساس هزینه ها قرار دهید: پایه و اساس قیمت های شما هزینه شما است. هزینه را محاسبه کنید، سود مورد نظر را اضافه کنید
 2. آن را بر اساس رقبا قرار دهید: قیمت های رقبای خود را تجزیه و تحلیل کنید و به اندازه آنها هزینه کنید.
 3. خامه کشی: استراتژی خامه کشی شامل ورود به یک بازار جدید با قیمت بالا است. با پیشرفت بازار، قیمت های خود را کاهش می دهید تا رقابتی بمانید. نمونه بارز آن بازار کنسول های بازی است.
 4. نفوذ در آن: اگر می خواهید وارد یک بازار رقابتی شوید، از استراتژی نفوذ استفاده کنید: قیمت پایین را تعیین کنید تا به سرعت سهم بازار را به دست آورید. سپس پس از تأسیس شرکت خود، قیمت های خود را گام به گام افزایش دهید.
 5. سبدسازی: اگر چندین محصول یا خدمات ارائه می دهید، می توانید این گزینه را نیز در نظر بگیرید. این شامل بسته بندی محصولات یا خدمات مختلف برای افزایش ارزش ارائه شده و در عین حال تعیین قیمت بالاتر است.

طرح توزیع

طرح توزیع نحوه ارائه محصول یا خدمات خود را توضیح می دهد. اگر نرم افزار آنلاین ارائه می دهید، محصول شما می تواند از طریق وب سایت شما توزیع شود.

اگر یک فروشگاه لباس محلی دارید، محصولات خود را از طریق فروشگاه خود توزیع می کنید. بنابراین می بینید که کانال توزیع باید با محصول شما هماهنگ باشد. از این رو باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • کانال توزیع ترجیحی شما چیست؟
 • چرا آن را بر دیگران انتخاب می کنید؟
 • هزینه های مربوط به توزیع محصولات یا خدمات شما چیست؟
 • تأثیر کانال توزیع شما بر زمان تحویل شما چیست؟

دانلود رایگان نمونه مارکتینگ پلن آماده (برنامه بازاریابی)

دانلود فایل رایگان نمونه مارکتینگ پلن آماده (برنامه بازاریابی)

طرح تبلیغاتی

پس از تعریف کانال(های) توزیع، زمان آن فرا رسیده است که مطمئن شوید واقعاً به ارائه محصول یا خدمات خود نیاز دارید. اول از همه، شما باید پیامی را که باید به پرسونای خریدار شما منتقل شود، تعریف کنید.

پس از آن، بیایید به کانال های ی مناسبی که می توانند برای جذب مشتریان جدید استفاده شوند نگاه کنیم. بدیهی است که آنها باید کانال هایی باشند که بتوانید شخصیت های خریدار خود را در آنها پیدا کنید. اما به نظر می رسد دامنه احتمالات هنوز بی پایان است.

بودجه بندی

بودجه بندی فعالیت های بازاریابی شما می تواند دشوار باشد، زیرا شامل عناصر مختلف زیادی است. دو راه مناسب برای شروع وجود دارد:

 1. برنامه بودجه خود را بر اساس مخارج سال گذشته تعریف نمایید.
 2. برنامه بودجه خود را از ابتدا بسازید.

 

دانلود رایگان نمونه مارکتینگ پلن آماده برنامه بازاریابی واقعی به صورت فایل Word  دانلود نمونه طرح بازاریابی- مارکتینگ پلن آماده رایگان Marketing plan فارسی

5/5 - (6 امتیاز)
2 دیدگاه در دانلود رایگان نمونه مارکتینگ پلن آماده Word [برنامه بازاریابی]
 1. فایل Word نمونه مارکتینگ پلن آماده با مشکل همراه است

  • تیم تخصصی طرح توجیهی می 16, 2022 در 2:05 ب.ظ پاسخ

   درود بر شما .
   تست کردیم ، لینک مشکلی ندارد. لطفا از مرور دیگر چک نمایید.


[بالا]

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *