پرورش کرم خوراکی

پرورش کرم خوراکی Edible Worms یکی از آن کارهایی است که در دهمه اخیر خیلی با استقبال روبرو شده است. طرح توجیهی پرورش کرم خوراکی آقای کافن به تیم مشاوران مدیریت ایران سپرده شد. آقای کافن شرکتی در کشور X و برای صادرات کرم خوراکی به کشورهای اروپایی و ی شمالی راه اندازی نماید. طرح توجیهی پرورش کرم خوراکی قراراست به یک سرمایه گذار انجل کانادایی ارائه شود.

بیزینس پلن پرورش کرم خوراکی برای صادرات

چرا طرح توجیهی پرورش کرم خوراکی

تأمین مواد غذایی مغذی برای جمعیت روزافزون جهان یکی از مهمترین چالش ها است. با افزایش فشار بر روی زمین و آب ، این منابع به طرز نگران کننده ای در حال کاهش و از بین رفتن هستند. همانطور که ما به دنبال روشهای تامین انرژی سبز هستیم باید به دنبال منابع غذایی با بهره وری و سرعت بالا نیز باشیم. در این راستا ، حشراتی از راسته بندپایان ، بسیار امیدوار کننده به نظر می رسند. زیرا چرخه زندگی آنها کوتاه است در حالی که نرخ زاد و ول و نرخ تبدیل زیست توده زیادی دارند. تاریخچه روش تغذیه از حشرات ، یک داستان بلند که قبلا با اقشار ضعیف جامعه محدود بوده است.

کدام حشرات خوراکی هستند

نه همه حشرات، بلکه حشرات خاصی مانند زنبورها ، موریانه ها ، مورچه ها ، کرم پیله ساز ، جیرجیرکهای آبی ، مگس ها ، لارو سوسک ، جیرجیرک ها ، ملخ ، جیرجیرکهای آواز خوان و سنجاقک سرشار از پروتئین ، چربی و مواد معدنی غیر سمی هستند و خوردنشان موجب توهین به هیچ باوری نیست.

این اعضا از خانواده حشرات کاندیدای غذاهای اصلی انسان هستند. ترس از حشرات و عدم اطمینان از سلامت حشرات خود یک مانع هستند. باید قبل از اینکه حشرات به عنوان یک ماده غذایی محبوب تبدیل شوند ، باید بر این ترس کاری نمود.

تحقیقات کافی و تغییر درک عمومی در مورد Entomophagy می تواند ناامنی غذایی را از بین ببرد ، اثر منفی انسان بر اکوسیستم خود را میتواند از بین ببرد. ( آنتوموفاژی : اصطلاح فنی برای خوردن حشرات است. انسان ها تخم ها ، لاروها ، شفیره ها و بزرگسالان گونه های خاصی از حشرات را از جنگل ها یا سایر زیستگاه های مناسب برای هزاران سال برداشت کرده اند)

پرورش کرم خوراکی رایج ترین صنعت تولید حشرات خوراکی در سراسر جهان شامل agave worms, sago worms , meal worms هستند.

بیشتر افراد این کرم ها را مغذی و خامه ای توصیف می کنند. یکی از راه های محبوب مردم برای پختن این کرم ها ، سرخ کردن آنها درست مثل این است که شما می توانید جیرجیرک یا ملخ را سرخ کنید.

بازار جهانی پرورش کرم خوراکی

تقاضای مواد غذایی در حال شتاب است و بهره وری کشاورزی نمی تواند ادامه یابد.

تا سال 2050 تقاضای جهانی به دو برابر و حدود 40 گیگا کالری در روز خواهد رسید و بخش عمده ای از این افزایش به دلیل تقاضای گوشت خواهد بود. صنعت دامداری بسیار گرسنه است و یک سوم کل محصولات کشاورزی را مصرف می کند و به 70 درصد زمینهای کشاورزی نیاز برای سیرکردن این دامها نیاز است.

همچنین 20٪ از انتشار گازهای گلخانه ای را از طریق تولید ، حمل و نقل و گاز هضم حیوانات تشکیل می دهد.

ارزش بازار جهانی حشرات خوراکی

از نظر ارزش ، پیش بینی می شود که بازار جهانی حشرات خوراکی رشد سالانه ای در حدود 6.1٪ داشته باشد .

پیش بینی می شود تا پایان سال 2024 ، 722.9 میلیون دلار آمریکا درآمد داشته باشد.

بخش ملخ ها 8.1٪ رشد خواهد نمود. از بین انواع محصولات خوراکی نوع حشره ، تخمین زده می شود که بخش پرورش کرم خوراکی بیشترین رشد را به خود اختصاص داده و سال 2025 میزان تقاضای بازار در حدود m%  افزایش و تا حدود 1.2 میلیارد دلار شود.

تقاضا برای کرم خوراکی در کشورهای اروپایی رو به افزایش است. در درجه اول به دلیل علی مانند کم خطرتر بودن در مورد ابتلا به بیماری ، تقاضا برای کرم خوراکی افزایش یافته است.

حیوانات اهلی میتوانند حامل بیماری های H1N1 (آنفولانزای مرغی) و BSE (بیماری جنون گامی) باشند. ولی حشرات سرشار از پروتئین و مواد مغذی و مواد مغذی مانند مس ، آهن ، منیزیم ، منگنز ، فسفر ، سلنیوم و روی و اسیدهای چرب در مقایسه با گوشت و محصولات ماهی بسیار بیشتر است.

حشرات به عنوان یک مکمل غذایی برای کودکان کم غذا به دلیل هضم آسانتر از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

اهداف :

  1. تاسیس اولین مرکز پرورش کرم خوراکی در کشور X  به مساحت 5 هزار متر مربع
  2. پرورش 25 تن کرم خوراکی تا پایان سال اول
  3. پرورش 55 تن کرم خوراکی تا پایان سال دوم
  4. افتتاح اولین دفتر نمایندگی فروش مستقیم کرم خوراکی در کشور در اروپا

سودآوری : میزان سودآوری این پیش بینی شده در طرح توجیهی حدود 60 درصد میباشد.

طرح توجیهی پرورش کرم خوراکی برای صادرات

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *